Wczytuję dane...

Sesja noworodkowa – co warto wiedzieć

Sesja noworodkowa – co warto wiedzieć

Sesja noworodkowa z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Zdjęcia malucha z rodzicami stanowią doskonałą pamiątkę tych wyjątkowych chwil. Stworzone z należytą starannością cieszą oko i pozwalają cofnąć się w czasie w dowolnym momencie. Oczywiście, sesje z małymi dziećmi są szczególnie trudne – i to nie tylko dla fotografa. Wbrew powszechnej opinii, największy stres przeżywają rodzice. „Fachowiec” doskonale wie co ma robić – nie straszne mu krzyki czy płacz. W końcu… To nie jego pierwsza sesja. Przyjrzyjmy się z bliska jak wygląda tego typu przedsięwzięcie i o czym należy pamiętać jeszcze przed zarezerwowaniem terminu.

Klucz do sukcesu? Odpowiedni fotograf

Gwarancją sukcesu sesji noworodkowej jest dobór odpowiedniego fotografa. Praca z dziećmi jest znacznie trudniejsza, aniżeli praca z dorosłymi. Na rynku znajdziemy wielu profesjonalistów, jednakże większość z nich nie ma odpowiedniego doświadczenia w omawianym temacie. Poszukując fotografa zwróćmy uwagę nie tylko na jego portfolio, ale również na krążące o nim opinie. Jako że w Internecie nic nie ginie, znalezienie kilku recenzji z jego dotychczasowych sesji nie powinno sprawić nam trudności. Przed samą rezerwacją terminu warto jeszcze spotkać się osobiście. Połączenie dobrego pierwszego wrażenia, wysokiej jakości prac oraz przychylnych recenzji jest swojego rodzaju gwarancją, że to ta „właściwa osoba”. Jeżeli zależy nam na pamiątce na całe życie, nie prośmy o pomoc rodziny bądź znajomych – zwróćmy się do profesjonalisty. Większość z nas na pewno słyszała historię o wujku/kuzynie/szwagrze kamerzyście weselnym. Zdjęcia robione przez najbliższych w wielu przypadkach odbiegają od profesjonalnych.

Co z terminem?

W sesjach noworodkowych najważniejszy jest termin. Specjaliści zalecają jej wykonanie maksymalnie do trzeciego tygodnia życia malucha. Chociaż wielu rodzicom wydaje się to nieodpowiednie – zbyt wczesny termin – tylko w tym czasie możliwe jest uchwycenie naturalnych ruchów dziecka, zapamiętanych jeszcze z brzucha mamy. W pierwszych dniach życia maluch przeważnie śpi. Istnieje zatem małe prawdopodobieństwo, że obudzi się w czasie robienia zdjęć. Wbrew powszechnej opinii, sesja fotograficzna nie jest dla dziecka stresująca. Nakarmiony i przewinięty maluch będzie spokojny nawet przez kilka godzin. Ważne jednak, aby jego potrzeby były zaspokojone.

Wybieramy miejsce sesji zdjęciowej

Większość sesji noworodkowych wykonywana jest w studio fotograficznym. Sporo fotografów wychodzi naprzeciw oczekiwaniom rodziców i oferuje sesje bezpośrednio w domu – w miejscu zamieszkania klientów. Które rozwiązanie będzie lepsze? Wszystko zależy od naszych indywidualnych uwarunkowań. Jeżeli niemowlę boryka się z problemami zdrowotnymi, a wyjście z domu może być dla niego niebezpieczne, najlepiej poprosić fotografa, by przyjechał do nas. Jeżeli jednak nie ma żadnych przeciwskazań, warto wybrać studio. Większość firm czy też specjalistów trudniących się fotografią dziecięcą posiada w swoim studio pełen komplet wszelkiego rodzaju akcesoriów, dodatkowo wzbogacających sesję. Koszyczki, kocyki, ubranka i dodatki – odpowiednio wykorzystane gadżety sprawią, że nasze zdjęcia będą jedyne w swoim rodzaju.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Przy sesjach fotograficznych najważniejsze jest bezpieczeństwo. Większość fotografów zajmujących się pracą z dziećmi wie jak ważny jest dobór odpowiednich dodatków. Przed rezerwacją terminu, my jako rodzice, powinniśmy dopytać się o kilka kwestii związanych z bezpieczeństwem naszego malucha.

  1. Czy poduszki i kocyki wykorzystywane przy sesji są wykonane z naturalnych materiałów?

  2. Czy zdobienia przy poduszeczkach i kocykach są miękkie i delikatne tak, by nie podrażniły delikatnej skóry dziecka?

  3. Czy pomieszczenie, w którym odbywa się sesja jest odpowiednio nagrzane.

W czasie sesji rodzic powinien cały czas być w pobliżu – tak by w czasie zmiany akcesoriów przytrzymać maluszka bądź uspokoić go, gdy ten niespodziewanie się obudzi. Zdjęcia winny być wykonywane w miejscu o zwiększonym komforcie cieplnym. Odpowiednia temperatura sprawia, że maluch czuje się znacznie spokojniej i łatwiej mu zasnąć.

Ile czasu trwa sesja noworodkowa?

Na to pytanie ciężko odpowiedzieć. Kwestia ta jest indywidualna, zależna od fotografa. Standardowa sesja noworodkowa trwa od dwóch nawet do czterech godzin. Oczywiście, czas ten nie jest przeznaczony wyłącznie na zdjęcia. Normalne jest, że w czasie sesji dziecko jest karmione, przewijane czy usypiane. Zaleca się, by zarezerwować termin na godziny poranne. Po przespanej nocy maluch będzie znacznie bardziej skory do współpracy.

Co zabrać ze sobą na sesje noworodkową?

Najważniejsze jest oczywiście samo dziecko. Rodzic nie musi zabierać ze sobą żadnych dodatkowych akcesoriów, gdyż fotograf na pewno je posiada. Warto pomyśleć jednak o ulubionej maskotce malucha bądź innej zabawce, która pomaga mu się uspokoić. Dodatkowo, przyda się pokarm – mleko w butelce, jeżeli dziecko jest tak karmione, komplet pieluszek, mata do przewijania, smoczek, mokre chusteczki, a także komplet ciuszków na zmianę.