Wczytuję dane...

Świeca do chrztu

Świeca do chrztu
Chrzest to jedne z najważniejszych wydarzeń w życiu naszego dziecka, a zarazem chrześcijanina. Uroczystość z tym związana musi być, zatem dopracowana do perfekcji. W większości przypadków nasz maluszek po raz pierwszy w życiu spotka się z członkami swojej rodziny. Ceremonia kościelna zakończona przyjęciem sakramentu świętego to dla rodziców bardzo stresująca chwila. W domu bądź w restauracji nasze emocje opadają i czujemy się dużo swobodniej. W przypadku dziecka jest inaczej – ciągły błysk fleszy, nowe twarze, obce ręce – wszystko to razem wzięte może sprawić, że malec będzie zdenerwowany i płaczliwy. Warto, więc przygotować uroczystość tak, by była ona komfortowa zarówno dla naszego dziecka jak i dla nas samych.

Dzisiaj pragniemy skupić się na ważnym, aczkolwiek w wielu przypadkach pomijany przedmiocie – świecy. Za zakup świeczki dla naszego maleństwa odpowiedzialny jest zazwyczaj ojciec chrzestny. Często wstydzimy się zapytać, czy wybrana przez nas osoba dokona niezbędnych zakupów, dlatego też sami mamy w zanadrzu przygotowaną własną świecę. Kiedy będzie ona nam potrzebna? Sam obrzęd chrzty trwa stosunkowo niedługo – około trzydziestu minut. Jeżeli chrzest jest połączony z mszą świętą musimy przygotować się nawet na godzinną uroczystość. Przed ołtarzem stoją rodzice dziecka oraz jego rodzice chrzestni. Malec trzymany jest najczęściej przez matkę. Wszyscy składają publiczne wyznanie wiary i zobowiązują się, że będą wychowywać malca w wierze katolickiej. W czasie całej ceremonii mamy do czynienia z kilkoma „obrzędami”: namaszczeniem czoła dziecka znakiem krzyża, trzykrotne polanie głowy dziecka wodą, namaszczenie krzyżem świętym. Matka chrzestna odpowiedzialna jest za nałożenie białej szaty, zaś ojciec chrzestny za zapalenie świecy od płonącego paschału. W związku ze świecą do chrztu krążą nawet przesądy. Mówi się, że ojciec chrzestny powinien zapalić ją prawą ręką, gdyż inaczej dziecko będzie leworęcznie. Dodatkowo, jeśli świeca zapalana od paschału przez chrzestnego zgaśnie, dziecko będzie miało krótkie życie.

Świeca chrzcielna stanowi bardzo ważny symbol. Oznacza, iż ochrzczone dziecko zostało oświecone przez Jezusa Chrystusa i same staje się światłością. Zapalanie świecy od paschału przez ojca chrzestnego ma za zadanie symbolizować wezwanie dla rodziców i rodziców chrzestnych do podtrzymania światła wiary przez całe życie dziecka.
W naszej ofercie znajdziecie Państwu różnego rodzaju świecie, dedykowane właśnie na tą uroczystość. Posiadamy zarówno bogato zdobione modele, jak i te nieco skromniejsze, których wygląd przywodzi na myśl powagę uroczystości. Do wyboru są różne wersje kolorystyczne – dominują te jasne, pastelowe. W naszym sklepie znajdziecie Państwo zarówno świece dla chłopców jak i dla dziewczynek. Różnią się one przede wszystkim barwą. Świece chrzcielne posiadają złote zdobienia. W zależności od modele zawierają również niebieskie (dla chłopca) bądź różowe (dla dziewczynki) akcenty. Każdy dostępny u nas model jest na swój sposób wyjątkowy. Unikalny wzór sprawia, że tego typu świeca będzie stanowić idealną pamiątkę dla naszego maleństwa. Do każdego zakupu dostają Państwo praktyczne naklejki samoprzylepne w formie literek. Dzięki temu będą mieli Państwo możliwość samoistnego udekorowania świecy imieniem bądź inicjałami Waszego maleństwa.
Warto pamiętać, że świeca to jeden z niewielu niezbędnych elementów w przypadku chrztu. W naszym sklepie znajdziecie Państwo również praktyczne dodatki, niezbędne przy zakupie świeczki. Mowa tu o praktycznym okapniku praz subtelnych ozdobach. Okapnik uchroni nas przed ubrudzeniem bądź zalaniem się woskiem. Na uwagę zasługują również profitki – stylowe i niezwykle eleganckie dekoracje zakładane na świece podczas ceremonii.

Świeca do chrztu to nie tylko praktyczny prezent kierowany od ojca chrzestnego dla rodziców maleństwa bądź samego dziecka. Element ten stanowi swojego rodzaju tradycję, przestrzeganą w naszej kulturze niemal od zalania dziejów. Rodzice chrzestni odgrywają w życiu każdego z nas ważną rolę. Ważne by rodzice maleństwa spotkali się zarówno z matką chrzestną jak i ojcem chrzestnym przed uroczystością i uzgodnili, jakie elementy każdy z nich zakupi. W niektórych rodzinach może być tak, że to właśnie rodzice kupują świece, ubranka zaś chrzestni. Ważne, by wszystkie szczegóły były uzgodnione na parę tygodni przed ceremonią. Pozwoli to uniknąć dodatkowych wydatków oraz sytuacji, gdzie dana rzecz będzie zakupiona np. w trzech egzemplarzach – przez trzy różne osoby.
Chrzest Święty to wyjątkowy sakrament i ważny dzień w życiu zarówno rodzica jak i samego dziecka. Ważne, by cała uroczystość była dopięta na ostatni guzik. Z wyjątkiem świecy istnieje szereg ważnych elementów i aspektów, którymi należy się zająć. Sam strój dziecka liczy wiele części. Zanim przystąpimy do zakupu, warto spisać sobie na kartce, co musimy kupić oraz co kupią nam inni np. w ramach prezentu. Dzięki temu oszczędzimy czas i pieniądze.