Wczytuję dane...

Jaki kolor ubranka do chrztu wybrać dla dziecka?

Jaki kolor ubranka do chrztu wybrać dla dziecka?

Jaki kolor ubranka do chrztu wybrać dla dziecka?

Wielu rodziców staje przed trudnym wyzwaniem: wybór odpowiedniego ubranka dla chrztu dla dziecka. Tradycjonaliści na pewno postawią na klasyczny krój oraz biel. Ci, którzy pragną iść z duchem czasu i dopasować się do obowiązujących trendów, wybierają bardziej nietuzinkowe wzory oraz kolory. Prawa jest jedna – wybór odpowiedniej barwy zależy tylko i wyłącznie od nas samych: od tradycji panującej w naszym domu, od naszego gustu i upodobań oraz od możliwości finansowych. Wiadome, że czym bardziej nietuzinkowe ubranko, z dużą ilością dodatków, tym cena będzie wyższa.

W gruncie rzeczy kolor ubranka do chrztu dla maluszka uzależniony jest w dużej mierze od… płci dziecka. Większość rodziców decyduje się na inny strój podczas samej uroczystości, aniżeli w przypadku przyszłej imprezy z nią związanej. Niebanalna i ponadczasowa kreacja musi być przede wszystkim wygodna i funkcjonalna dla samego malca. Wybierając taki strój musimy myśleć o jego wygodzie, nie zaś o tym, co powiedzą inni. Na szczęście w obecnych czasach wybór jest ogromny. Na rynku znajdziemy nie tylko dobre jakościowo ubranka, ale również w przystępnej cenie. Warto rozróżnić kreacje dla chłopca i dla dziewczynki, poprzez zakup odpowiednich dodatków, a także zabawę kolorami.

Niezależnie od tego, jaki kolor wybierzemy, ubranko winno być eleganckie. Przyjmuje się, że idealny zestaw dla chłopca składa się z jasnej (niekoniecznie białej) koszulki, bawełnianego body oraz jasnych spodenek. Dziewczynka natomiast świetnie, a zarazem uroczo wygląda w pastelowej sukieneczce o subtelnych zdobieniach. Na wierzch idealnie sprawdzi się (również w jasnych barwach) dopasowana marynarka bądź rozpinany ażurowy sweterek. Sama kreacja zależna jest w dużej mierze od por roku, na jaką chrzest przypada. Wiadomo, że w zimie trzeba pomyśleć o nieco cieplejszych ubrankach.
Niegdyś tradycja zakładała tylko i wyłącznie białe ubranka. Te kojarzyły się z czystością, niewinnością oraz radością. Dzisiejsza moda, chociaż pozostaje zgodna z tradycją, odbiega nieco od niegdyś przyjętego kanonu i zakłada możliwość zakupu ubranek o różnorodnych, aczkolwiek pastelowych barwach. W kolekcjach dla dziewczynek dominują delikatne odcienie różu. Projektanci prześcigają się w produkcji kreacji kremowych, écru bądź o subtelnej barwie pudrowego różu. Jasne, aczkolwiek dziewczęce sprawią, że nasze maleństwo będzie wyglądać jak mała księżniczka. Ubranka dla chłopców pozostały w bardziej tradycyjnych odcieniach: dominuje tu biel i chłodne odcienie błękitu. Wszystkie uroczyste kreacje winny posiadać subtelny deseń, a więc nie być krzykliwe. Jeżeli chcemy dodać charakterystyczny, kolorystyczny akcent, możemy dodać ozdobną wstawkę bądź tasiemkę. Sama kreacja nie powinna mieć wyrazistych detali. Jeżeli chcemy nieco „ożywić” strój maleństwa, warto pomyśleć o takich dodatkach jak skarpeteczki z ozdobna koronką, kapelusik bądź czapeczka w jasnych barwach, aczkolwiek z motywem florystycznym, dodatkowo udekorowane wstążeczką lub kokardką etc. Dobrą opcja wydaje się również opaska na główkę, zakrywająca jego uszka. Jak wiadomo, czapeczki i kapelusiki musimy zdjąć w czasie ceremonii, zaś opaska może pozostać na głowie dziecka do końca uroczystości.
Wiele rodziców myśli przyszłościowo i kupuje do chrztu takie ubranka, które posłużą również w przyszłości. Odświętny ciuszek naszego maleństwa świetnie sprawdzi się np. podczas jego pierwszych świąt, wizyty u dziadków czy innym ważnym wyjściu. Dlatego też kupując ubranko powinniśmy mieć na uwadze, że dziecko założy je przynajmniej dwa razy. Wygodne, z dobrej jakości materiału sprawi, że wyjście maleństwa z domu będzie mijało w komfortowych dla obydwu stron warunkach.

Warto mieć na uwadze, że zarówno przepisy prawne jak i przepisy kościelne nie warunkują, jakiś trój winne mieć dziecko w czasie chrztu. Oznacza to, że mamy pełną dowolność w wybieraniu kreacji. Jeżeli nie jesteśmy przywiązani do tradycji, możemy wybrać nie tylko jasne, pastelowe odcienie, ale również pokusić się o coś bardziej wyrazistego. Chociaż biały symbolizuje czystość duchową i niewinność, możemy wybrać ciemniejsze i żywsze kolory. Wszystko zależy od nas samych i tradycji wyniesionej z domu. Nigdzie nie jest powiedziane, że musimy ubierać nasze dziecko w specjalny sposób. Chociaż ciemne barwy mogą wywołać „szmery” w kościele, jeżeli uważasz, że taki strój lepiej spełni swoją rolę, możesz jak najbardziej go wybrać. Pamiętajmy, że na ciemnych ubrankach wolniej się brudzą, przez co unikniemy przebierania dziecka podczas późniejszej imprezy.
Chociaż ubranko to nasza indywidualna sprawa, pamiętajmy, że fotografie z tego okresu prędzej czy później trafią do rąk naszej pociechy. Warto, by nie musiała ona wstydzić się za zbyt ekstrawagancki czy nietypowy strój. Zdjęcia to w końcu pamiątka, która przechodzi z pokolenia na pokolenie. Tradycja nigdy nie wychodzi z mody, a więc ubranka w pastelowej barwie wydają się najlepsze, a zarazem najpraktyczniejsze.