Wczytuję dane...

Ubranko do chrztu

Ubranko do chrztu

Ubranko do chrztu

Chrzest to niezwykle ważne wydarzenie w życiu całej rodziny, to pierwsza tak istotna uroczystość, na której wielu naszych najbliższych zapewne zobaczy maluszka po raz pierwszy. Jako rodzice chcemy, aby wszystko w tym dniu było idealne, jednak najwięcej czasu spędzamy zwykle na poszukiwaniach najpiękniejszego ubranka do chrztu dla naszej pociechy. Poniżej przedstawiamy kilka bardzo ważnych i pomocnych wskazówek, które warto jest wziąć pod uwagę podczas wyboru niemowlęcej stylizacji na chrzest.


Na wstępie należy zaznaczyć, iż to dziecko jest przecież w tym uroczystym dniu najważniejsze, tak więc zawsze miejmy na uwadze przede wszystkim jego komfort i bezpieczeństwo. Już sama ceremonia w kościele oraz przyjęcie „po” może być dosyć stresującym wydarzeniem dla maluszka, zadbajmy więc chociaż, aby czuło się w pełni wygodnie w wybranym ubranku.
 
1. Pora roku.


Wybierając strój dla niemowlaka, należy oczywiście pamiętać o porze roku, w której odbędzie się chrzest. Ubranko powinno być dopasowane pod tym względem niemal idealnie, aby zapewnić komfort dziecku. I tak w okresie letnim powinniśmy wybierać lekkie i przewiewne materiały, które pozwolą skórze maluszka swobodnie oddychać. Warto tutaj jednak pamiętać o zabraniu kocyka do kościoła, bowiem zwykle jest tam dosyć chłodno, mimo upałów na dworze. W okresie zimowym oczywiście należy zaopatrzyć się w nieco więcej ubranek. Najlepszy materiał to polar – miękki i cieplutki dla maluszka. Natomiast jeśli chrzest odbywa się w okresie jesieni i wiosny, dobrym pomysłem będzie ubranie dziecka na tzw. cebulkę, dzięki czemu w razie nagłej zmiany pogody będzie można łatwo i szybko coś zdjąć.
 
2. Chłopczyk czy dziewczynka.


Każdy potrafi rozróżnić komplet na chrzest dla dziewczynki oraz dla chłopczyka. Warto jednak pamiętać o kilku kluczowych kwestiach – w przypadku dziewczynek podczas wybierania sukienki, należy zwrócić uwagę na gumki, czy nie są zbyt ciasne i nie będą uciskać maluszka podczas chrztu. To samo tyczy się wszelkiego rodzaju ozdób, kokardek i spineczek do włosów – dobrze sprawdźmy czy są bezpieczne oraz wygodne dla tak małej istotki. W przypadku chłopczyków szczególną uwagę należy zwrócić na guziki oraz zamki błyskawiczne, które powinny znajdować się wewnątrz, aby nie narażać dziecka na jakiekolwiek skaleczenia. Podczas doboru stroju na chrzest warto również pomyśleć o tym, aby zakupione ubranko nie było jedynie założone podczas tej uroczystości. Obecnie wybór kompletów do chrztu jest tak ogromny, że z pewnością można wybrać coś uniwersalnego pasującego również na inne uroczystości i okazje.


3. Rozmiar ubranka.


Bardzo często planujemy uroczystość chrztu z dosyć sporym wyprzedzeniem, aby wszystko było „zapięte na ostatni guzik”. O ile rezerwacja miejsc w restauracji oraz wysłanie zaproszeń jak najbardziej może być dokonywana wcześniej, to z zakupem ubranka na chrzest jednak lepiej jest poczekać praktycznie na ostatnią chwilę. Nigdy nie mamy pewności jak dużo urośnie nasz maluszek. Co więcej, dobierając komplet na chrzest należy brać pod uwagę wymiary noszonych ubranek, a nie wymiary dziecka. Najważniejsze wymiary to długość nogawek, rękawków, szerokość w pasie oraz pod paszkami.


4. Buciki oraz dodatki.


Same buciki powinny być dopełnieniem wybranego kompleciku dla dziecka oraz oczywiście należy je zakupić zgodnie z określoną porą roku – idealnie sprawdzą się delikatne i miękkie buciki z polaru. W kwestii dodatków nie można zapomnieć o kocyku oraz szatce na chrzest (tutaj wybór również jest ogromny). Nie należy jednak przesadzić, szczególnie podczas ceremonii w kościele, bowiem maluszek powinien być raczej ubrany w skromne, klasyczne ubranko.


5. Tradycja.


Jak wspomnieliśmy wcześniej, ubranko do chrztu powinno być raczej stonowane i klasyczne, w większości przypadków dzieci ubrane są w białe kompleciki, które charakteryzują niewinność i czystość. W końcu chrzest to ważna uroczystość dla samego dziecka, a nie okazja, aby pokazać się przed znajomymi i rodziną, zapominając o komforcie maluszka.